Субота, 27.04.2024, 14:45
Вітаю Вас Гість | RSS

Ярмолинецька центральна бібліотека 

Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області

2 квітня Міжнародний день дитячої книги 7 квітня Всесвітній день здоров'я 18 квітня День пам’яток історії та культури 20 квітня День довкілля 23 квітня Всесвітній день книги і авторського права (ЮНЕСКО)

Історія бібліотеки

 
З 1923 року, з хати-читальні бере початок історія Ярмолинецької бібліотеки. Засновником  була М. Волошина. Бібліотека займала одну невелику кімнату і її фонд розміщувався в одному-єдиному шкафу.
В 1941 році, коли фашисти захопили містечко бібліотека була знищена. Книги повикидали на вулицю і спалили.
В липні 1944-го року бібліотека знову відчинила свої двері. Вона знаходилась в приміщенні теперішньої ощадкаси, в одній кімнаті без стелажів. Читачі самі робили полички вздовж стін на які ставили книги. прагнучи відновити свою бібліотеку жителі зносили до неї свої книги. Поступово збирався фонд.
Першим бібліотекарем післявоєнної пори був Є. І. Васіштейн.
Районна бібліотека для дорослих не мала окремого приміщення і знаходилась у приміщенні Будинку культури (сучасному костьолі). Але це не стало на заваді плідної її роботи. Працівники Н. Дудко і Н. Рак робили все для того, щоб поповнювати фонди, залучити нових читачів, виховати справжніх любителів книги.
Широка С. М.В 1955 році на посаду завідуючої бібліотекою було призначено Софію Микитівну Широку. Під її керівництвом розпочався новий період будівництва, як нового приміщення бібліотеки так і всієї роботи.
В 1958 році бібліотека перебралася в нове приміщення - це були 3 просторі кімнати, де можна було зручно розмістити фонд, абонемент, читальний зал. Вона стає головною книгозбірнею району, здійснює організаційно-методичне керівництво роботою сільських бібліотек, мережа яких в ці роки зросла до 30-ти.
В цьому ж році Ярмолинці було віднесено до розряду селищ міського типу. Тут зростають і міцніють промислові підприємства, широко розгорнулось житлове будівництво. Час вимагав і поліпшення матеріальної бази бібліотеки.
Старі приміщення вже не відповідали вимогам життя. Адже починаючи з нуля, після війни збирались і укомплектовувались фонди. Асигнування на придбання літератури з кожним роком зростали.
На початок 60-х років фонди бібліотек, відповідно становили 30593 примірники книг в дорослій бібліотеці і 16972 примірники - в дитячій. Обслужено було більше 2000 читачів, яким видано понад 35000 книг.
1965-1966 роки були для бібліотеки Ярмолинець роками новосіль. До районної бібліотеки для дорослих було добудоване нове приміщення з метою розширення читального залу.
 
До послуг читачів - читальний зал, 2 абонементи, приміщення обладнане спеціальними стендами, виставками.
В 1970 році районна бібліотека для дорослих вийшла переможцем у Всесоюзному огляді роботи бібліотек до 100-річчя від дня народження В. І. Леніна і була нагороджена дипломом І ступеня. В цьому ж році бібліотеку було занесено до Книги Трудової Слави району.
В 1977 році створено централізовану бібліотечну систему (ЦБС) центром якої стала Ярмолинецька районна бібліотека. ЦБС складалась з центральної районної бібліотеки для дорослих, районної бібліотеки для дітей, 54 сільських бібліотек-філіалів, 84 галузевих пересувок, 5 пінктів видачі. Крім того на території району діяло 40 шкільних бібліотек.
Створюються нові функціональні відділи ЦРБ: комплектування та обробки літератури, організації та збереження книжкового фонду, методичний центр. Штат бібліотеки виріс до 22 працівників. Вводиться посада заступника директора по роботі з дітьми.
Очолила ЦБС досвідчений бібліотечний працівник Широка Софія Микитівна. Почалася робота по зміцненню і покращенню книжкових фондів. Інтенсивно використовуються централізовані кошти на придбання літератури через бібколектор, книжкові магазини. До ЦРБ надходило 5-6 тисяч книг щорічно.
На початку 1987 року знову справила новосілля ЦРБ. Вона переїхала у новозбудоване приміщення Будинку культури. Бібліотека розмістилася на другому повесі, де знаходиться і зараз. Гостинно розкрили для відвідувачів двері просторого читального залу, абонементу, краєзнавчої кімнати.
Халаменда В. В.В 1988 році колектив бібліотеки очолює Халаменда Валентина Петрівна. Поряд з досвідченими спеціалістами Трачук Є. Ф., Кудряшовою Т. М., Матвійчук А. О., Бабій Р. С., Лісовською О. І., Кухар Є. Д. тут трудяться та шукають нові форми роботи з книгою Москаленко В. М., Гуменюк К. П., Гриб М. А., Курілова Є. І., Вовчук Л. М., Широка О. В.
В 1984 році при ЦРБ був створений правознавчий клуб для молоді "Юність і закон", який функціонує до цих пір.
В грудні 1988 року згідно наказу обласного управління культури проводиться семінар завідуючих відділів обслуговування центральних бібліотек області.Туз В.
В бібліотеці за ініціативи бібліографа Курілової Є. І. створено альбоми "Спогади ветеранів ВВв", "Таланти твої, Ярмолинеччино".
Традиційним стало проведення свята книги "Всією сім`єю на свято книги", свято Читача, яке було проведено з читачем Тузом В., який відвідував нашу бібліотеку 50 років.
З 1988 року методичний відділ очолює Кудряшова Т. М., бібліограф - Курілова Є. І., методист - Москаленко В. М.
Протягом 1995 року центральна бібліотека обслуговує 3385 читачів, видано 61003 примірники книг.
За останні роки в бібліотеці значно поліпшилась краєзнавча робота, вона стала одним із пріоритетів бібліотечної діяльності. Відповідальною за краєзнавчу роботу призначається бібліограф-краєзнавець Курілова Є. І.
В складний для країни час 1996 року працівники районної бібліотеки були 6 місяців у відпустці за власний рахунок.
Тоді ж виникли проблеми з комплектуванням. Надійшло за рік 1800 книг, які надходилив ЦБС в основному з обласної бібліотеки, зовсім мізерні кошти виділено на придбання періодики.
1997 рік увійшов в історію бібліотеки як найважчий. Бібліотекарі працювали на 0,5 та 0,75 ставки, крім того були у відпустці за власний рахунок по 2 місяці.
Скорочено 4 посади бібліотечних працівників. В цьому році було закрито 13 бібліотек, натомість утворено 11 бібліотечних пунктів, а за рахунок вивільнених фондів та перерозподілу літератури відкрили бібліотеку-філіал на ст. Ярмолинці
В 1997 році на посаду директора ЦБС призначено Кудряшову Тетяну Михайлівну. На посаду завідуючої відділом Кудряшова Т. М.комплектування та обробки літератури призначили Кухар Є. Д., завідуючою методичним відділом стала Москаленко В. М.
В бібліотеку за рік надійшло всього 104 екземпляри книг. Центральна бібліотека отримувала 23 назви періодичних видань.
У важких умовах працювала бібліотека і в 1998 році. В зв`язку з обмеженим бюджетом бібліотека працювала неповний тиждень. Але, не зважаючи на це, бібліотека продовжувала функціонувати.
Урочисто в бібліотеці пройшла презентація 10-го тому "Книги Пам`яті України Хмельницької області".
Знаменитою подією в житті бібліотеки стало святкування першого Всеукраїнського Дня бібліотек.
Ведеться велика робота по підготовці святкування 600-річчя Ярмолинець.
За 1998 рік до бібліотеки поступило всього 90 примірників книг. Книжковий фонд бібліотеки становить 38529 примірників книг.
Районна бібліотека, як і всі бібілотеки області включились в комерційну діяльність. В бібліотеці введені платні послуги на деякі види газет та журналів, а також цінну літературу. Одержані кошти використовуються на придбання щоденників роботи, формулярів та канцтоварів. В зв`язку з важким фінансовим становищем жоден працівник бібліотечної системи не підвищує свій фаховий рівень в ВНЗ.
За 1999 і 2000 роки до бібліотеки надійшло відповідно 758 і 938 примірників книг.
У 2001 році при бібліотеці створено центр регіональної інформації з метою підвищення рівня інформованості, правової культури населення.
В цьому ж році 23 березня вперше в історії "культура" святкувала своє професійне свято. В цей час започатковано роботу нового клубу "У колі друзів", мета якого: спілкування та розширення кругозору любителів поезії.
В 2002 році для удосконалення бібліотечного та інформаційного обслуговування впроваджено бібліотечний маркетинг. В його функції входить вивчення інформаційних потреб читачів, розширення нових видів послуг, в тому числі і платних.
В квітні 2003 року на базі Ярмолинецької ЦРБ відбувся обласний семінар-практикум бібліографів "Бібліотека і влада" (центр регіональної інформації).
Трачук Є. Ф.В жовтні 2003 року директором призначена Євдокія Федорівна Трачук. В листопаді цього року святкували 80-річчя заснування ЦРБ, вшановуючи ветеранів С. М. Широку, А. О. Борецьку, В. В. Халаменду, З. П. Каритун, Є. Г. Ратнікову, Т. М. Кудряшову.
Здійснюється пошукова робота працівниками бібліотеки по вивченню історії краю, про письменників-земляків Ярмолинеччини та над збором легенд рідного краю. Результатом цієї кропіткої праці є книги для читачів "Ярмолинецькі самоцвіти" (2001) та "Ярмолаєва земля" - легенди рідного краю. Матеріали, що увійшли до книг зібрані заступником директора ЦБС по роботі з дітьми Трачук Є. Ф. Ці книги отримали всі бібліотеки району. Євдокія Федорівна занесена на районну Дошку Пошани.
В кінці 2003 року було закрито ще декілька бібліотек, зокрема Лисівка, Верхівці, Перегінка, Буринці.Москаленко В. М.
В січні 2004 року на посаду директора Ярмолинецької районної бібліотеки призначено Москаленко Валентину Миколаївну.
 
Деякі зміни відбулися в складі працівників бібліотеки. Завідуючою методичним відділом призначена Хоптяр Г. М., головним бібліографом-краєзнавцем - Гриб М. А., бібліотекарем першої категорії читального залу - Лимар О. В., бібліотекарем читального залу - Величко О. М.
Бібліотечні працівники звернулись через місцеву газету до населення з пропозицією взяти участь в акції "Подаруй бібліотеці книгу".
В 2005 році обласні бібліотеки провели комплексну перевірку ЦРБ та бібліотек району.
Гриб М. А.В вересні 2005 року на сесії районної Ради директором централізованої бібліотечної системи була затверджена Гриб Марина Анатоліївна.
В 2006 році було придбано комп`ютерний комплекс, обладнано комп`ютерний кабінет, підведено телефон для підключення до мережі Інтернет. Оператором КН працює  Посвистак Антон
Надходження платних послуг збільшилось з 3600 грн. (2005) до 11623 грн. (2006).
В 2006 році почав діяти літературний клуб "Автограф", який згуртував довкола себе всі літературно-мистецькі сили Ярмолинеччини.
Цього року було видано 35 буклетів краєзнавчої тематики. Методико-бібліографічний посібник "Краєзнавство - складова бібліотечної роботи" було відзначено дипломом обласного управління культури, туризму і курортів.
На комплектування книжкового фонду було використано з державного бюджету 5700 грн. на книги, з районного бюджету - 2137 грн.
В районній бібліотеці розвинута робота по створенню друкованої продукції, зокрема в 2007 році було розроблено 32 методичних матеріали, брошури, буклети в основному краєзнавчої тематики.
В 2007 році бібліотеку підключено до мережі Internet; придбаний потужний сервер для подальшої розробки локальної мережі; придбаний кольоровий принтер, DVD-привід, Flash-пам`ять на 4 Gb.
В 2008 році до ювілею нашої бібліотеки у читальному залі було зроблено гарний ремонт, оздоблені вікна: бібліотека прийняла святковий вигляд.
У цьому році ЦРБ почала працювати над впровадженнням програми "Глобальні бібліотеки" з метою комп`ютеризації бібліотек системи.
Фонд бібліотеки на сьогоднішній день складає майже 50 тис. екземплярів, 3,5 тис. користувачів, яким за рік видано 72 тис. екземплярів документів.
В 2009 році відкрито Центр європейської інформації (ЦЄІ). В квітні реорганізація відділів: відділ обробки та відділ комплектування з`єднано в один - відділ упорядкування та формування книжкових фондів та каталогів (УФКФіК).
В вересні 2009 року клуб "Автограф" зайняв І місце в обласному огляді-конкурсі на кращий клуб за інтересами.
В 2010 році проведено районний огляд-конкурс на кращу сільську бібілотеку "Бібліомагія". Відзначено дипломом ОУНБ ім. Островського.
В червні 2010 року відкрито першу в районі бібліотеку-музей в с. Правдівка.
В грудні цього року робота Центру європейської інформації нашої бібліотеки відмічена дипломом обласного управління культури, туризму і курортів.
В 2011 році зроблено ремонт відділу обслуговування, придбано жалюзі, люстри, комп`ютер. Проведено районний літературний конкурс, в рамках ЦБС, "Про тебе мій краю, моя Батьківщина".
В квітні 2011 року виграно проект співпраці з місцевими громадами на тему "Майданчик для дискусій" (придбано: відеопроектор, екран, фотоапарат, DVD-програвач, фліп-чарт, телевізор).

В 2012 році надано 27,5 тис. грн. платних послуг, зроблено ремонтів на суму 238,7 тис. грн. В 24 бібліотеках було зроблено ремонти за допомогою народного депутата України Гереги О. В. на суму 104,0 тис. грн. Також було придбано обладнання та меблів на суму 27,3 тис. грн. Центральна районна бібліотека придбала нові столи, полове покриття та встановили 12 металопластикових вікон.

В квітні 2012 року ЦБС виграла грант проекту "Бібліоміст" та отримала 15 ПК для вільного доступу громадян, а в жовтні вже приймали перших відвідувачів. Також в цьому місяці на базі б/ф с. Соколівка пройшов обласний круглий стіл "Бібліотека - центр громади".

В червні 2012 року на базі ЦБС пройшов 3-х денний обласний семінар директорів ЦБС.

В вересні 2012 року прийняли участь в обласному огляді-конкурсі на кращу сільську бібліотеку. Переможцем стала б/м с. Правдівка. Тоді ж наша ЦРБ виборола І місце в обласному огляді-конкурсі на кращу нетрадиційну книжкову виставку "Край в якому я живу".

В грудні 2012 року клуб "Юність і закон" (ЦРБ) посів ІІІ місце в обласному конкурсі на кращий правовий клуб.

 
В ЦРБ та РДБ працюють 14 осіб: 10 бібліотечних працівників, 4 - технічних. Скорочена посада бібліотекаря читального залу районної бібліотеки для дітей. В липні 2013 року пішла на заслужений відпочинок Трачук Є. Ф., яка пропрацювала в нашій бібліотеці 39 років. Також у цьому місяці РДБ перейшла в інше приміщення: більше за площею та сучасніше - на 2-й поверх РБК.

В 2013 році ЦРБ обслужила 3000 користувачів, з них 1400 - відвідувачі Інтернет-центру. Створено блог "Автограф" про літературну творчість наших земляків, започаткована "Школа сучасного бібліотекаря", яка проводить заняття щовівторка. Проведено огляд-конкурс ДБА в бібліотеках району. Також у вересні 2013 року вперше було проведено районний конкурс "Кращий за професією", переможцем якого стала зав. б/ф с. Солобківці Ковбасіста Н. Ю.

Протягом року у всіх бібліотеках ЦБС проходив загальнорайонний захід "Творчість наших земляків", за результатами якого у жовтні 2013 року відбулося велике літературне свято клубу "Автограф".

В листопаді 2013 року Ярмолинецька ЦРБ прийняла участь в обласному огляді-конкурсі на кращу роботу з правової освіти населення, на якому посіла І місце. Також у цьому місяці бібліотека урочисто відсвяткувала 90-річний ювілей.

В 2013 році розпочали роботу нові клуби за інтересами: шаховий клуб та "Ідеї для творчості".

За 2013 рік надано платних послуг по ЦБС - 19,3 тис. грн. Придбано 18 стільців у читальний зал та принтер.
В 2014 році пріоритетами діяльності бібліотек району стало відзначення 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка. В обласному конкурсі на кращу роботу бібліотек по популяризації творчості Шевченка зайняли ІІІ місце.

Велику увагу приділяли роботі з відзначення 70-річчя визволення України та героїзації захисників України в зоні бойових дій на сході держави, допомозі ВПО.

У вересні 2014 року зайняли І місце в обласному огляді-конкурсі на краще використання бібліотечних ресурсів для поширення практик електронного урядування.

Протягом року видали 26 назв друкованих видань.

З місцевого бюджету отримали 10 тис. грн. на придбання літератури та 5 тис. грн. на передплату періодичних видань.

Всього в 2014 році книгозбірня отримала 293 екземпляри нових книг та передплачувала 48 назв газет та журналів.

24 серпня 2014 року до Дня Незалежності України та 30 вересня 2014 року до Всеукраїнського дня бібліотек бібліотечні працівники району провели благодійні патріотичні ярмарки по збору коштів на допомогу українським військовим. Від реалізації продукції власного виробництва отримали 10 тис. грн.

Прийняли участь у зборі та пересиланню книг в кількості 80 екземплярів для "Бібліотечки захисника".

Бібліотекарі ЦРБ протягом року передавали в зону АТО теплі речі та продукти, відвідували поранених у шпиталях.

В липні 2014 року поїхала на постійне місце проживання в Російську федерацію Лимар О. В., яка працювала 30 років.
У 2015 р. фонд бібліотеки поповнився на  484 екз.,
з районного бюджету на книги отримали 10 тис. грн. і 5 тис грн. на передплату періодичних видань.
 Надано платних послуг на суму 4.5 тис. грн.
 
Проведена заміна 16 вікон на енергозберігаючі за рахунок спонсорської допомоги від політичної партії «За конкретні справи»
 
Провели районний конкурс і прийняли участь в обласному огляді – конкурсі «Кращий краєзнавчий посібник», де отримали диплом за видання «Словник власних географічних назв Ярмолинеччини»
Проведено районний конкурс «Кращий за професією».
Пройшов районний Ярмарок нових бібліотечних послуг «Бібліотечні ініціативи для розвитку громад», прийняли участь в обласному Ярмарку, де представили бібліотечні ініціативи для розвитку громади Ярмолинеччини.
ЦРБ протягом 2015 р. видала 33 назви власної друкованої продукції. Робота бібліотек 83 рази висвітлювалась в ЗМІ.

У 2016 р. фонд бібліотеки поповнився на  605 екз.,
з районного бюджету на книги отримали 20 тис. грн. і 10 тис грн. на передплату періодичних видань. Взагалі, 2016 рік був для нас щедрим: придбали полове покриття, книги, 3 принтера, ноутбук.
 Надано платних послуг на суму 7.5 тис. грн. В бібліотеці стало більше користувачів, це пов’язано з новою літературою і наданням комп’ютерних послуг.
Зроблено ремонт 16 енергозберігаючих вікон, відремонтовано водопостачання в відділ обслуговування.
 Директор Ярмолинецької ЦБС Гриб М.А. зайняла  І місце в обласному– конкурсі «Найкеративниший керівник». Прийняли участь в обласному Ярмарку, де представили нові бібліотечні послуги для розвитку громад Ярмолинеччини.
З ініціативи бібліотеці були проведені розширенні Круглі столи з проблем екології і внутрішньо -переселених осіб.
Набули популярності безкоштовні курси англійської мови про бібліотеці, які проводила вчитель Паславська Н.О.
В липні 2017 р. Ярмолинецька ЦБС приймала семінар працівників сільських бібліотек області, а в серпні – колег з Деражнянського району, яки відвідали рад бібліотек району з метою перейняти досвід бібліотек Ярмолинеччини.
В серпні 2017 р., до 25-річчя Незалежності України Ярмолинецька ЦРБ провела літературно – мистецьке свято «Свої думки Тарасу присвятимо» на площі 600-річчя Ярмолинців.
В жовтні 2016 р. на базі Ярмолинецької ЦРБ пройшов Всеукраїнський літературно – мистецький фестиваль «Зернослово», який відвідали літератори 6 областей  України.
ЦРБ протягом 2016 р. видала 23 назви власної друкованої продукції. Робота бібліотек 107 разів висвітлювалась в ЗМІ.
 В цьому році пішли на заслужений відпочинок завідуюча відділом обслуговування Бабій Р.С., яка працювала в бібліотеці 37 років і прибиральниця Західник Ж.Г., яка все життя працювала в Ярмолинецькій ЦРБ.

 

Вхід на сайт
Меню сайту
Інформація про нас
ЦРБ

смт. Ярмолинці площа 600-річчя Ярмолинець, 1А

тел.2-15-67(відділ обслуговування)

E-Mail:cbs.yar@gmail.com

Чекаємо на Вас

понеділок – п’ятниця: з 8:00 до 18:00

неділя: з 9:00 до 16:00 без перерви

Пошук
Поділіться нами у:
Загиблі воїни
Герої АТО

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Е-урядування
Е-урядування

Безкоштовний Wi-Fi

Погода
Архів записів