Краєзнавча розвідка: «Знавець рідного краю»
(до 70-річчя з дня народження А. Козака.)
Козак Антон Рафаїлович народився 25 вересня 1948 р. в с. Проскурівка Ярмолинецького району Хмельницької області. Першу свою нагороду, золоту медаль, отримав як закінчив середню школу.
Вищу освіту здобув у 1971 р. в Кам'янець-Подільському державному педінституті, за фахом - учитель фізики та електротехніки.
За вагомий внесок у розвиток освіти нагороджений грамотою Міністерства освіти України, грамотами обласної ради, знаком "Відмінник народної освіти", грамотами Управління освіти і науки облдержадміністрації, грамотами райдерж адміністрації та райради, грамотами райвідділу освіти.
У 1979 р. Антон Рафаїлович створив і відкрив новий у районі заклад - міжшкільний навчально-виробничий комбінат (МНВК).
В 2001 році створив заклад нового типу - технологічний ліцей. Стало цікавіше працювати. У 2002 році нагородили медаллю «Ветеран праці». Потім для шкіл, що входять у ліцей, почав видавати газету, яка переросла у районну освітянську. Редагуючи газету, здобув хобі - жодного дня без написання хоча б сторінки.
Навчально-виробнича база ліцею відповідає впровадженим Державним стандартам професійно-технічної освіти. Ліцей співпрацює з Хмельницьким національним університетом.
На сьогодні кабінети ліцею обладнано трьома сучасними комп'ютерними навчальними комплексами. В ліцеї впроваджено нові програми і використовуються новітні технології навчання, окремі предмети викладаються на комп'ютерах. Результатом роботи педагогічного колективу ліцею є ріст кількості призерів районних предметних олімпіад. За останні три роки зріс авторитет закладу на обласній арені завдяки 8 призерам обласних олімпіад, 15 призерам конкурсу Малої академії наук України і 5 призерам всеукраїнських конкурсів.
У 2006 р. Ярмолинецький технологічний ліцей став лауреатом Всеукраїнського конкурсу "100 кращих шкіл України" в номінації "Школа сучасних освітніх технологій"; здобув у спільному проекті Міністерства освіти і науки України та Світового банку "Рівний доступ до якісної освіти".
Антон Рафаїлович є переможцем X виставки педагогічних інновацій та передового досвіду "Освіта Хмельниччини на шляхах реформування" (2005 р.) Понад десять років був головою районного товариства інвалідів, обирався депутатом селищної ради кількох скликань.
У вересні 2008 року відзначив 60 років на Міжнародній науковій конференції в Ізраїлі. Цього ж року став членом Національної спілки журналістів України. В 2012 році прийняли у члени національної спілки краєзнавців України. У 2010 році присвоєно звання «Почесний громадянин селища міського типу Ярмолинці», а в 2013 році нагороджений ювілейною медаллю «90 років Ярмолинецького району».
У 2011 році створювався музей «Історії освіти Ярмолинеччини» при технологічному ліцеї.
Учитель-методист, учитель вищої категорії, відмінник освіти України. За власний кошт видав кілька історико-краєзнавчих документальних книг: «Життя прожити» (2003 р.), «Технологічний ліцей: пошуки, становлення, знахідки» (2004 р.), «25 років профорієнтаційного шляху» (2005 р.), «Учитель. Горде і славне звання» (2006 р.), «Ярмолинці і ми» (2007 р.), «Конференція на святій землі» (2008 р.), «7 днів у країні фараонів» (2009 р.), «Освіта Ярмолинеччини (дореволюційний і довоєнний періоди)» (2010 р.), «Освіта у Ярмолинцях (від ЦПШ до НВК)» (2012 р.), «Післявоєнні освітянські будні Ярмолинеччини» (2013 р.), «Історія освіти Ярмолинеччини (період соціалізму)» (2014 р.).
За підготовку більше 7 тисяч випускників робітничих професій і активну життєву позицію в 2007 році Міністр освіти і науки вручив другий нагрудний знак - „Антон Макаренко”.
В даний час Антон Рафаїлович знаходиться на заслуженому відпочинку, але учні та педагоги ніколи не забувають свого вчителя і наставника, плідно продовжують працювати для розквіту технологічного ліцею.