2022 рік насичений цікавими подіями. Приступаючи до процессу планування, слід звернути увагу на найвагоміші з них.
Кожна бібліотека самостійно визначає пріоритетні напрями діяльності (у тому числі напрями соціокультурної роботи, національно-патріотичної, правової, морально-етичної та ін.).
Працівники бібліотек повинні так скласти план заходів, щоб захопити своїх відвідувачів та привернути їх увагу до бібліотек.
При плануванні необхідно врахувати знаменні і пам'ятні дати 2022 року, оголошені в Україні; міжнародні десятиліття, проголошені ООН; ювілеї видатних представників науки, культури, мистецтва, літератури та визначні краєзнавчі дати.
Особливу увагу необхідно звернути на обласні програми, заходи в рамках творчих програм та проєктів.
Плануючи роботу на наступний рік слід пам'ятати, що промоція нових надходжень у фонд, особливо, що надійшли за програмою УІК - має бути щоденною діяльністю, адже бібліотеки мають дбати, передусім, про залучення до користування новими надходженнями якнайбільшу аудиторію користувачів.
Нові соціально-економічні умови, в яких функціонують сучасні бібліотеки, вимагають особливої уваги до питань планування діяльності на найближчу перспективу.
Креативні форми і методи планування – важливий фактор формування позитивного іміджу бібліотеки.
План містить рубрики, що відображають постійні напрямки діяльності бібліотеки, актуальні в будь-який час, а також тимчасові рубрики, що підкреслюють особливе значення деяких дат і подій в майбутньому році.
Структура плану динамічна і може змінюватися в залежності від ситуації в світі, країні, регіоні та в бібліотечній справі.
Пріоритетні напрямки роботи бібліотек обґрунтовані у Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України». Сьогодні бібліотека може сприяти досягенню цілей сталого розвитку в багатьох сферах. Це може бути пов’язано із забезпеченням громадян кращими навичками читання та розуміння демократії через надання вільного простору для дебатів та думок. Вона є місцем для взаємовідносин між громадянами та установами, між партнерами або місцем для нових, інноваційних ідей (місцем зустрічі людей та ідей). Розробки та інновації, через які проходять сьогодні публічні бібліотеки, безсумнівно, змінять поле діяльності бібліотек до невпізнання як на технологічному рівні, так і на рівні послуг, що пропонуються користувачам. І, однозначно, на статус бібліотекаря. Тож, щоб бібліотекарю вижити у майбутньому, потрібно тримати руку на пульсі усіх змін і оперативно реагувати на них. Адже, по Дарвіну, виживає не сильніший і не розумніший. Виживає той, хто вміє пристосовуватися до змін. Саме бібліотекарі мають допомагати молодим людям (і всім іншим), надати можливість експериментувати, сприяти наполегливості, необхідній для підвищення кваліфікації. Бібліотека має стати стартовим майданчиком –місцем зустрічі з доступом до обладнання, мереж та можливістю навчання. Маємо пам'ятати, шо наші зусилля в кінцевому результаті мають: покращити якість фондів і збільшити кількість видач бібліотечних матеріалів, збільшити кількість візитів у бібліотеку оф – та онлайн, збільшити час обслуговування за необхідності, підвищити рівень задоволеності користувачів бібліотекою та її цифровими сервісами, розширити співпрацю та коло партнерів. Якісне планування роботи публічних бібліотек дасть можливість бути видимими в місцевому співтоваристві, стати для населення значущим майданчиком, рекламувати соціокультурну діяльність бібліотеки як унікального інтелектуального ресурсу місцевої спільноти.
Особливу увагу необхідно звернути на обласні програми.