Міжнародний день рідної мови – день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року в Парижі.
Оскільки з 6000 розмовних мов світу близько половини загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги. Недарма хтось із великих сказав: «Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина». Як бачимо цей вислів стає актуальним сьогодні, коли українці змушені шукати притулку в багатьох країнах світу. Але забувати чи нехтувати рідною, українською, теж не можна. Сьогодні вона стала нашою чи не найголовнішою зброєю.
В Україні Міжнародний день рідної мови відзначають з 1999 року, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть. Тому оминути цю тематику ми не змогли, організувавши виставку літератури для наших читачів під назвою «Мова – коштовний скарб народу», яка знаходиться в читальній залі Ярмолинецької центральної бібліотеки.
Переглянути постійно діючу виставку та підібрати книгу до смаку приходять наші читачі та колеги з різних бібліотек нашої громади, гості та тимчасово переміщені особи. Вони цікавляться тематиками літератури: «Яке прекрасне рідне слово», «Слово - то мудрості промінь, слово – то мудрість людська», «Читаймо українське», адже мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кілька тисячолітньої еволюції кожного етносу. Без власної мови, своєї самобутньої культури немає народу, вона є найважливішим засобом спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління. Будь-яка мова бідніє від того, що нею не користуються на державному рівні й не спілкуються в побуті. Тому, аби примножити й зберегти нашу рідну українську мову, нею потрібно спілкуватися, починаючи від колискових і завершуючи виступами з високих трибун. Нею варто думати та мріяти, дивуватись і любити.
Тож, завітайте до нашої книгозбірні та дізнайтесь про історію виникнення рідної мови, її початок, розвиток, утиски, різноманіття різних діалектів та говорів, про архаїзми, неологізми, тощо. Ми зможемо підібрати для Вас будь-яку літературу, що стосується мовної тематики.
|